....czyli zobaczymy co z tego będzie. Opis trudnych początków biegania metodą Gallowaya.
Blog > Komentarze do wpisu

Marathon Challenge

Każdy może pobiec w maratonie i go ukończyć. Czyżby? Telewizja Nova przeprowadza eksperyment i udowadnia, że tak.

Wybiera do swojego przedsięwzięcia grupę osób w różnym wieku, prowadzących różny tryb życia, borykających się z różnymi problemami zdrowotnymi. Łączy ich jedno: Nie są oni  biegaczami a chcą przebiec 42 km. Przez 9 miesięcy pracuje z nimi sztab specjalistów, trenerów i lekarzy, aż w końcu... start w maratonie w Bostonie jednym z najbardziej popularnych na świecie biegów ulicznych. Sukces nie przychodzi jednak łatwo, nowo upieczeni biegacze borykają się z wieloma problemami, przytrafiają im się kontuzje, muszą pogodzić dotychczasowe życie z intensywnymi treningami. Mimo, że wszyscy startują od zera niektórym bieganie nie sprawia większych kłopotów, dla innych zaś przebiegnięcie 5 mil w pierwszych tygodniach treningu graniczy z cudem. Specjaliści wyjaśniają dlaczego tak się dzieje. Dokument również w bardzo przystępny sposób wyjaśnia funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Pokazuje co się dzieje z nami podczas biegu, tłumaczy co to jest VO2 max i udowadnia jak łatwo go poprawić. Przemiany, zarówno psychiczne jak i fizyczne, które zachodzą w uczestnikach programu na naszych oczach są niesamowicie krzepiące i motywujące. Film jest bardzo optymistyczny i daje realną nadzieję początkującym biegaczom :)

A dla tych, co o maratonie nie myślą słowa lekarza, który przekonuje, że żeby być zdrowym i mieć dobrą kondycję, nie trzeba pokonać aż tak długiego dystansu, wystarczy regularnie biegać trzy razy w tygodniu.

A dla ciekawych link do kalendarza treningów jakie przeszli bohaterowie filmu: Marathon Training Calendar

 

czwartek, 13 września 2012, 3chani

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
zadziorna86
2012/09/13 20:33:14
Co się nie da? Dla chcącego nic trudnego. Świetna sprawa, chciałabym się znaleźć w takim programie zawsze to dodatkowy motywacyjny kop ;) Wtedy nie ma, ze boli biegać trzeba ;)
-
3chani
2012/09/14 08:15:35
Taki program to faktycznie świetna sprawa. Motywacja to jedno, a fachowa opieka to drugie. Bez tych specjalistów większość ochotników chyba zostałaby pokonana przez kontuzje i urazy.
-
Gość: Artur, *.173.14.17.tesatnet.pl
2012/09/14 13:10:41
w amerykanach najbardziej dziwi mnie to że przez swą wrodzoną "wielkość" większość od razu rzuca się na głęboką wodę (czyt. maraton) a potem wyniki powyżej 6 godzin w maratonie. feeee :)
-
2012/09/14 15:15:56
oczywiście, że biegając dla zdrowia wcale nie trzeba biegać maratonów:) co drugi dzień wystarczy;) Zresztą bieganie maratonów wcale nie jest takie zdrowe;) najzdrowsze są przygotowania do pokonania maratonu:) pozdrowaśki;)
-
3chani
2012/09/14 15:37:15
Artur, nie znam aż tak dobrze Amerykanów, ale ci ludzie na filmie ćwiczyli ciężko prawie rok aby osiągnąć to sześć godzin z hakiem w maratonie. Dla niektórych to marny wynik, a dla nich to sukces, bo przecież w amatorskim sporcie liczy się też walka ze sobą samym. Poza tym to był swoisty eksperyment mający udowodnić, że przy ciężkiej pracy wiele da się osiągnąć. Ale faktem jest, że Ameryka słynie z licznych biegów ulicznych w tym maratonów, w których bierze udział wielu tuptaczy amatorów. Z drugiej zaś strony, jak komuś sprawia przyjemność ukończenie maratonu z czasem 6 godzin, to dlaczego mu tego odmawiać?
tomq, zgadzam się choć być może jeśli jest się naprawdę dobrze przygotowanym do maratonu to nie stanowi on zagrożenia zdrowotnego.
-
doogi
2012/09/14 18:04:22
jasne, nie można odmówić im zacięcia itd... tylko dlaczego trzeba zaraz rzucać się na maraton?,to tak jakby ktoś nie potrafił prowadzi auta a jako pierwszy "samochód" chciałby od razu wsiąść do formuły 1 :) taka moja dygresja w stronę motoryzacji.
w każdym razie zdaje sobie sprawę że 6 godzin w maratonie to dla niektórych ogromny sukces jednak czy nie lepiej zastanowić się wcześniej nad pracą u podstaw?! żeby to wszystko miało na mecie większy wydźwięk :)
-
3chani
2012/09/14 21:41:09
Pewnie tak by było lepiej, ale, że to jest eksperyment który ma na celu coś , pokazać do czego człowiek jest zdolny, to robią to robią to w ten sposób właśnie. Cóż byłoby to za odkrycie, gdyby bohaterowie filmu po kilku tygodniach treningu byli w stanie przebiec 3 kilometry na przykład. A maraton? Robi wrażenie. Nie mówię, że popieram takie praktyki, ale jeśli chodzi o mnie film odniósł zamierzony efekt, czyli właśnie - zrobił wrażenie ;)
-
Gość: doogi, *.tktelekom.pl
2012/09/15 16:31:53
wrażenie owszem.
tylko czasem nie rzucaj się na najbliższy maraton :)
co do mnie to w 2013 Poznań to będzie mój pierwszy Maraton, tak myślę :)
-
3chani
2012/09/16 10:40:31
Oj nie, nie planuję maratonu przez najbliższe lata. A Ty w którym maratonie w 2013 chcesz pobiec?


Skrzynka pocztowa Napisz :)


A U MNIE DZIŚ TAK: -------